This all new Server Technology PRO3X Switched PDU features RamLock HDOT outlets running with a Raritan Xerus Technology state of the art network interface module. Server Technology's unique RamLock, a self-locking, elbow-catch mechanism to prevent accidental cord disconnects on standard network power cords. The PDU features HDOT outlets which are dedicated C13 outlets, while the other HDOT Cx outlets can be treated as either a C13 or C19 outlet. This innovative PDU combines input power and branch current monitoring, and outlet control with support for Raritan plug and play sensor types like temperature, humidity, water, dry contact closure, airflow, air pressure differential, and more.
- PDU provides power control as remote controlled relay & load monitoring
- Remotely control individual outlets for rebooting of locked equipment with switched PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- IEC C20 100-240V Inlet plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 3300 W |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 18 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Detail | 1 x IEC C20 100-240V Inlet |
| Plug/Connector Type | IEC C20 100-240V Inlet |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Accidental Power Shutdown |
| Manufacturer | Legrand Group |

