This all new Server Technology PRO3X Switched POPS PDU features RamLock HDOT outlets running with a Raritan Xerus Technology state of the art network interface module. Server Technology's unique RamLock, a self-locking, elbow-catch mechanism to prevent accidental cord disconnects on standard network power cords. The PDU features HDOT outlets which are dedicated C13 outlets, while the other HDOT Cx outlets can be treated as either a C13 or C19 outlet. This innovative PDU combines input and outlet power monitoring, branch current monitoring and outlet control with support for Raritan plug and play sensor types like temperature, humidity, water, dry contact closure, airflow, air pressure differential, and more.
- PDU allows power to be more efficiently distributed and controlled
- With switched PDU, remotely monitor, connect or disconnect data center loads
- CX receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- IEC 2P+PE 6Hr 230V/32A plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 7300 W |
| PDU Type | Switched |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Receptacle Detail | 18 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 2P+PE 6Hr 230V/32A |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Circuit Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |

