This all new Server Technology PRO3X Smart PDU features RamLock HDOT outlets running with a Raritan Xerus Technology state of the art network interface module. Server Technology's unique RamLock, a self-locking, elbow-catch mechanism to prevent accidental cord disconnects on standard network power cords. The PDU features HDOT outlets which are dedicated C13 outlets, while the other HDOT Cx outlets can be treated as either a C13 or C19 outlet. This innovative PDU combines input power and branch current monitoring with support for Raritan plug and play sensor types like temperature, humidity, water, dry contact closure, airflow, air pressure differential, and more.
- PDU is reliable for power protection and management solutions
- With monitored PDU, you can remotely monitor single-or three-phase voltage easily
- CX receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- IEC 60309 3P+N+G 6Hr 30A plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 415 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 17.30 kW |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 18 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+N+G 6Hr 30A |
| Input Voltage | 415 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Circuit Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |