SWITCHED PDUs
Switched PDUs can turn on, off, or reboot outlets individually or as a group. Switched PDUs also feature outlet lock-out and power-up sequencing to reduce power-up inrushes and smart load shedding. These PDUs provide Smart abilities for network access to power and environmental information. Switched PDUs also give outlet control for reboot of locked- up devices and power-up sequencing.
Switched PDUs are perfect for all environments that require power + environmental monitoring, power-up sequencing, rebooting and scheduling power loads. These Switched PDUs have been especially useful in rapidly growing environments, such as those found in colocation facilities. Switched PDUs can be purchased with HDOT Cx and Alternating Phase technology.
- PDU is reliable for power protection and management solutions
- With a built-in digital current meter avoid potential overloads via switched PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- NEMA L15-30P plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 8600 W |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | NEMA L15-30P |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |