- PDU is reliable for power protection and management solutions
- Remotely monitor your equipment without any worries with Switched
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- CS8365 3P+G 50A plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Server Technology |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 14.40 kW |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | CS8365 3P+G 50A |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 50 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Cabinet-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.