The Server Technology® PRO2 Switched POPS PDU provides control of outlet power and local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® and POPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input and at each output. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO2 Switched POPS "Master" PDU can be connected to as many as three (with optional module) PRO2 Switched POPS "Link" PDUs to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration.
- PDU is reliable for power protection and management solutions
- With switched PDU, remotely monitor, connect or disconnect data center loads
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- IEC C20 100-240V Inlet plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC C20 100-240V Inlet |
| Locking Receptacles | P-Lock |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage Range | 120 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Load Capacity (Watt) | 3600 W |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Mount Type | Cabinet-mountable |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Double Pole |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |