The Server Technology® PRO2 Switched PDU provides control of outlet power and local LED input current monitoring, allowing IT personnel todetermine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input. Thesepower data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLIinterfaces as well as through SNMP. The PRO2 Switched "Master" PDU can be connected to as many as three (with optional module) PRO2 Switched"Link" PDUs to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration
- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- With a built-in digital current meter avoid potential overloads via switched PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- IEC 2P+PE 6Hr 230V/32A plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 230 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 7300 W |
| PDU Type | Switched |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 48 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 2P+PE 6Hr 230V/32A |
| Locking Receptacles | P-Lock |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Hot-swappable |
| Mount Type | Button Mount |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Fuse |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 176°F (80°C) |
| Minimum Storage Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 8% |