The Server Technology® PRO2 Switched PDU provides control of outlet power and local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® technology provides billing grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO2 Switched "Primary" PDU can be connected to as many as three (with optional module) PRO2 Switched "Link" PDUs to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration
- Color-Coded Options: Select from six colors to designate PDU circuits in the data center - black, white, red, green, blue, and yellow.
- Flexible Mounting: Includes standard button mounts along with provisions for custom mounting brackets.
- High Temperature Rating: This product has been tested and approved for safe and reliable operation in 60 °C data center environments.
- HDOT (High Density Outlet Technology): The highest outlet density available in a network-connected PDU. Meets IEC C13 and C19 specifications, plus high native retention, and UL94V-0 flame rating.
- Alternating-Phase Outlets: Evenly distributes multiple phases of power to each outlet for simplified load balancing, reduced cord lengths, and better airflow.
- Outlet Control: On Switched PDUs, cycle power to individual outlets or groups of outlets to reboot servers, or power off unused receptacles.
- Branch Circuit Protection: This PDU meets the UL and IEC 62368-1 requirement for branch circuit protection through UL 489 rated magnetic-hydraulic circu
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 8600 W |
| PDU Type | Switched |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 42 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | NEMA L15-30P |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Cabinet-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Fuse |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 8% |