The Server Technology® PRO2 Switched POPS PDU offers IT personnel control over outlet power and real-time monitoring of local LED input currents. This capability enables the safe management of load levels on a per-phase basis during equipment installation within a rack or cabinet. The integrated PIPS® and POPS® technology ensures precise measurement of critical power parameters, including current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy, both at the input and each output. Additionally, temperature and humidity measurements (available with optional probes) can be accessed through the built-in Web and CLI interfaces and SNMP. The PRO2 Switched POPS "Master" PDU can connect to up to three "Link" PDUs (with an optional module) to extend network access for redundant or secondary power feeds while eliminating the risks associated with daisy-chain configurations.
- With PDUs decisions for load balancing and minimizing extra cost can be managed
- With a built-in digital current meter avoid potential overloads via switched PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Three Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- IEC C20 100-240V Inlet plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 230 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Three Phase |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 24 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | IEC C20 100-240V Inlet |
| Locking Receptacles | P-Lock |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Load Capacity (Watt) | 3800 W |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Double Pole |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| UL Listed | Yes |