The Server Technology Basic PDU provides reliable power distribution for installing IT equipment into the rack/cabinet.
- PDU distributes AC power to multiple servers and balances the load on the servers
- Basic PDU is the space-saving and cost-effective way to deliver power
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- IEC 2P+PE 6Hr 230V/32A plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Receptacle Detail | 2 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | IEC 2P+PE 6Hr 230V/32A |
| Locking Receptacles | P-Lock |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Load Capacity (Watt) | 7300 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Cabinet-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Fuse |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 176°F (80°C) |
| Minimum Storage Temperature | -22°F (-30°C) |
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

