The Server Technology® PRO2 Switched POPS PDU provides control of outlet power and local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® and POPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input and at each output. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO2 Switched POPS "Primary" PDU can be connected to as many as three (with optional module) PRO2 Switched POPS "Link" PDUs to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration.
- PDU provides active metering enabling energy optimization and circuit protection
- With switched PDU, remotely monitor, connect or disconnect data center loads
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- NEMA L6-30P plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 5000 W |
| PDU Type | Switched |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Locking Receptacles | P-Lock |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Cabinet-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Fuse |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 8% |

