The Server Technology® PRO2 Switched POPS PDU provides control of outlet power and local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® and POPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input and at each output. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO2 Switched POPS "Primary" PDU can be connected to as many as three (with optional module) PRO2 Switched POPS "Link" PDUs to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration.
- PDU allows power to be more efficiently distributed and controlled
- Easily control your equipment remotely without any hassle with Switched with Metered-by-Outlet
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Three Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- IEC 60309 3P+N+PE 6Hr 16A plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 400 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched with Metered-by-Outlet |
| Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 6 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+N+PE 6Hr 16A |
| Input Voltage | 400 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Load Capacity (Watt) | 11 kW |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Cabinet-mountable |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Temperature |
| Protection Type | Circuit Breaker |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 176°F (80°C) |
| Minimum Storage Temperature | -22°F (-30°C) |

