The Server Technology® PRO2 Switched POPS PDU provides control of outlet power and local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® and POPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input and at each output. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO2 Switched POPS "Primary" PDU can be connected to as many as three (with optional module) PRO2 Switched POPS "Link" PDUs to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration.
- A device fitted with multiple outputs for the distribution of electric power
- With switched PDU, remotely monitor, connect or disconnect data center loads
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- IEC C20 100-240V Inlet plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 208 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 3840 W |
| PDU Type | Switched |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 6 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Type | IEC C20 100-240V Inlet |
| Locking Receptacles | P-Lock |
| Input Voltage Range | 120 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Cabinet-mountable |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Fuse |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 8% |

