The Server Technology® Metered PDU provides reliable power distribution with local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet.
- With PDUs decisions for load balancing and minimizing extra cost can be managed
- Metered PDU offers reliable, rack-mount and multi-outlet power source
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- IEC C20 100-240V Inlet plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Metered |
| Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC C20 100-240V Inlet |
| Locking Receptacles | P-Lock |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Load Capacity (Watt) | 3300 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Mount Type | Cabinet-mountable |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 176°F (80°C) |
| Minimum Storage Temperature | -22°F (-30°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.