The Server Technology® PRO1 Switched PDU provides control of outlet power and local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO1 Switched "Primary" PDU can be connected to as many as three (with optional module)PRO1 Switched "Link" PDUs to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration.
- Select from six colors to designate PDU circuits in the data center - black, white, red, green, blue, and yellow.
- Color-Coded Options
- Flexible Mounting
- Includes standard button mounts along with provisions for custom mounting brackets.
- High Temperature Rating
- This product has been tested and approved for safe and reliable operation in 60 °C data center environments.
- High Retention Locking Outlets
- PRO2 receptacles have high retention and are compatible with P-Lock type power cords.
- Outlet Control
- On Switched PDUs, cycle power to individual outlets or groups of outlets to reboot servers, or power off unused receptacles.
- Branch Circuit Protection
- This PDU meets the UL and IEC 62368-1 requirement for branch circuit protection through UL 489 rated magnetic-hydraulic circuit breakers or UL 248 fuses.
- Per-Inlet Power Sensing
- PIPS® (Per Inlet Power Sensing) Monitors Current Load (A), Voltage (V), Power (W), Apparent Power (VA), Crest Factor, Power Factor, & Energy per inlet.
- Easy-to-read LEDs display curr
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Server Technology |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 17.30 kW |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 24 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+N+G 6Hr 30A |
| Locking Receptacles | RamLock Locking Outlet |
| Input Voltage | 415 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Hot-swappable |
| Mount Type | Button Mount |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Temperature/Humidity |
| Protection Type | Circuit Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |