- With a built-in digital current meter avoid potential overloads via switched PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- NEMA L6-30P plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Server Technology |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L6-30P |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Input Voltage Range | 208 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.