The Server Technology® PRO1 Switched Rack PDU provides control of outlet power and local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO1 Switched "Master" PDU can be connected to as many as three PRO1 Switched "Link" PDUs to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration.
- Outlet Control: On Switched rack PDUs, cycle power to individual outlets or groups of outlets to reboot servers. Or, power off unused receptacles.
- Per-Inlet Power Sensing: Meets ANSI C12.1 for billing-grade accuracy of Current per phase. PIPS includes voltage, active power, apparent power, power factor, and energy
- Temperature/Humidity Monitoring: Primary and Link units each support two external 10' (3m) T/H probes. Receive SNMP-based alerts and email notifications.
- Hot-Swap Network Card: Network access is ensured when power is lost to the primary unit with backup power provided by the primary link unit.
- Color Identification: Choose from six colors to designate circuits for rack PDUs in the data center. Color options include Blue, Red, Green, White, Yellow, and Black.
- High Retention Locking Outlets: Receptacles have high retention and are compatible with PLock type power cords.
- Branch Circuit Protection: This PDU meets the UL and IEC 60950-1 requirement for branch circuit protection through use of UL489 rated
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 5000 W |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 16 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Cabinet |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Water |
| Protection Type | Double Pole |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |