The Server Technology® -48VDC Switched PDU provides control of outlet power and per-outlet current measurement through the build-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. Temperature and humidity measurements can be provided via optional probes. The Switched "Primary" PDU can be connected to a Switched "Link" PDU to extend the network access to the redundant or secondary power feed.
- With PDUs decisions for load balancing and minimizing extra cost can be managed
- With switched PDU, remotely monitor, connect or disconnect data center loads
- -48 V DC input voltage for maximum feasibility and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Circuit Breaker | Yes |
| Input Voltage | -48 V DC |
| Input Current | 280 A |
| Load Capacity (Watt) | 13.40 kW |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 2.5U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Fuse |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 176°F (80°C) |
| Minimum Storage Temperature | -22°F (-30°C) |
Server Technology PDU
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

