- HDOT Cx Outlets: Cx is the future-ready UL tested hybrid of a C13 and C19 outlet accommodating both C14 and C20 plugs.
- 45 Degree Angled Infeed: The angled infeed improves accessibility, provides infeed strain relief, and its bend radius is suitable with 60A rated cords.
- Network Monitoring: Gain access to valuable data through connections including HTTP(S), SSH, Telnet, SNMP, (S)FTP, SMTP, Syslog, LDAP(S), RS-232 serial, and more.
- Multi-Unit Linking & Cascading: Daisy chain up to 16 PDUs from a primary PDU using a USB or Ethernet connection through a single IP address.
- Multi-Color LCD: An easy-to-read LCD provides a local indication of power usage, alerts, and alarms.
- Hot Swappable Controller: The Controller is the PDU's center of intelligence and houses computing, display, and connectivity ports.
- Power Quality Measurements: Monitor and alert on the power being fed to the PDU for harmonics, voltage dips and swells, crest factor, and more at the outlet or load.
- RGB LED Outlet Indicators: RGB LEDs identify a
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 8600 W |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 3 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L21-30P |
| Locking Receptacles | RamLock Locking Outlet |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Load Capacity (Watt) | 8600 W |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Button Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Fuse |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 5% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.