This all new Server Technology Basic PDU features RamLock, a self-locking, elbow-catch mechanism to prevent accidental cord disconnects on standard network power cords along with HDOT Cx, a hybrid C13/C19 outlet that accepts either an IEC C14 or C20 plug. The PDU features dedicated HDOT C13 outlets and HDOT Cx which can be treated as either a C13 or C19 outlet.
- HDOT Cx: Cx is the future ready UL tested hybrid of the C13 and C19 outlets accommodating both C20 and C14 plugs.
- RamLock Locking Outlets: Receptacles have high retention and are compatible with PLock type power cords.
- Branch Circuit Protection: This PDU meets the UL and IEC 60950-1 requirement for branch circuit protection through use of UL489 rated magnetic-hydraulic circuit breakers or UL248 fuses.
- High Temperature Rating: This product has been tested and approved for safe and reliable operation in 60 °C data center environments.
- Flexible Mounting: Includes standard button mounts along with provisions for custom mounting brackets (contact Server Technology for details).
- Color Identification: Choose from six colors to designate circuits for rack PDUs in the data center. Color options include Blue, Red, Green, White, Yellow, and Black.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 3800 W |
| PDU Type | Basic |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Receptacle Detail | 18 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Locking Receptacles | RamLock Locking Outlet |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage Range | 120 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Button Mount |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Double Pole |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 8% |
| Environmentally Friendly | Yes |
Server Technology 36-Outlets PDU
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

