The all-new Server Technology Basic PDU features RamLock, a self-locking, elbow-catch mechanism to prevent accidental cord disconnects on standard power cords along with HDOT Cx, a hybrid C13/C19 outlet that accepts either an IEC C14 or C20 plug. The PDU features dedicated HDOT C13 outlets and HDOT Cx, which can be treated as either a C13 or C19 outlet. The Server Technology Basic PDU provides reliable power distribution for installing IT equipment into the rack/cabinet.
- HDOT Cx Outlets: Cx is the future-ready UL tested hybrid of a C13 and C19 outlet accommodating both C14 and C20 plugs.
- RamLock Locking Outlets: A mechanical locking mechanism built to secure the broadest range of C14 and C20 plugs in place.
- Branch Circuit Protection: This PDU meets the UL and IEC 62368-1 requirement for branch circuit protection through UL 489 rated magnetic hydraulic circuit breakers or UL 248 fuses.
- High Temperature Rating: This product has been tested and approved for safe and reliable operation in 60°C data center environments.
- Flexible Mounting: Includes standard button mounts along with provisions for custom mounting brackets.
- Color-Coded Options: Select from six colors to designate PDU circuits in the data center - black, white, red, green, blue, and yellow.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 17.30 kW |
| PDU Type | Basic |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 18 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Type | NEMA L22-30P |
| Locking Receptacles | RamLock Locking Outlet |
| Input Voltage | 415 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Button Mount |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Fuse |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 8% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.