This all new Server Technology Basic PDU features RamLock, a self-locking, elbow-catch mechanism to prevent accidental cord disconnects on standard power cords along with HDOT Cx, a hybrid C13/C19 outlet that accepts either an IEC C14 or C20 plug. The PDU features dedicated HDOT C13 outlets and HDOT Cx which can be treated as either a C13 or C19 outlet. The Server Technology® Basic PDU provides reliable power distribution for installing IT equipment into the rack/cabinet
- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- Basic PDU is the space-saving and cost-effective way to deliver power
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- CS8365 3P+G 50A plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 14.40 kW |
| PDU Type | Basic |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 18 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Type | CS8365 3P+G 50A |
| Locking Receptacles | HDOT Cx RamLock |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 50 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Button Mount |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Fuse |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 8% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

