The Server Technology® -48VDC Switched PDU provides control of outlet power and per-outlet current measurement through the build-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. Temperature and humidity measurements can be provided via optional probes. The Switched "Primary" PDU can be connected to a Switched "Link" PDU to extend the network access to the redundant or secondary power feed.
- PDU distributes AC power to multiple servers and balances the load on the servers
- With switched PDU, remotely monitor, connect or disconnect data center loads
- Screw Terminal receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Terminal Block plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- -48 V DC input voltage for optimal performance with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 16 x Screw Terminal |
| Receptacle Type | Screw Terminal |
| Plug/Connector Detail | 2 x Terminal Block |
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| Input Voltage | -48 V DC |
| Input Current | 200 A |
| Load Capacity (Watt) | 9600 W |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Fuse |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| UL Listed | Yes |
Server Technology 16-Outlets PDU
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

