The Server Technology® Switched PDU provides control of outlet power and local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The Switched "Master"PDU can be connected to a Switched "Link"PDU to extend the network access to the redundant or secondary power feed.
- A device fitted with multiple outputs for the distribution of electric power
- Remotely control individual outlets for rebooting of locked equipment with switched PDUs
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- C20 Inlet plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 1900 W |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 16 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | C20 Inlet |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Cabinet-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |