These new and really strong: "Toughie" labels by Seiko Instruments are chemical, ultra violet and tear resistant. "Toughie" labels have improved UV resistance so that an imaged label should last more than five years in an office environment. Non-tearable address size labels, more resistant to water and chemicals. Useful for medical, laboratory or industrial applications.
- Address Label offers maximum usage productivity with added dependability
- Comes in white color to better suit your labeling needs and offer reliance
- Comes in rectangle shape for a sophisticated and trendy look and usage
- Made with durable material
- Direct Thermal print technology for maximum efficiency with high-quality results
- Tearing Resistant feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Seiko Instruments USA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 1 1/8" |
| Label Length | 3 1/2" |
| Core Diameter | 25/32" |
| Appearance | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| General Features | |
|---|---|
| Water Resistant | Yes |
| Manufacturer | Seiko Instruments USA, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number of Labels per Roll | 130 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.