Get ready for the next innovation at the Point-of-Sale
RP-F10 series Bluetooth POS Printer /, Bluetooth Receipt Printer isthe first of its kind in offering a dedicated 4.3-inch optional color TFT display. With fast speeds, this Direct Thermal Receipt Printer has aninnovative LCD screen that can be mounted directly to the printer, stands alone, and can even be wall-mounted. These POS Printers are very reliable and provide the ease that Retail / Hospitality needs in a 2" Receipt printer.
Key Verticals:
Retail POS Printers
Hospitality POSPrinters
Convenience Store POSPrinters
Grocery StorePOS Printers
Liquor Store POS Printers
Cannabis POS Printers
Department Store POS Printers
etc.
- Print Service for Android (BT model)
- USB, USB-C, LAN or BT interface
- Easy BT pairing via NFC (Bluetooth model)
- Optional buzzer
- IPx1 protection (front paper exit model)
- Max. printing speed 250mm/s
- Very compact 127mm x 127mm x 127mm
- Top and front paper exit
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Seiko Instruments USA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.3" |
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V DC |
| Power Source | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Host | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Seiko Instruments USA, Inc |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Optional Connectivity | Near Field Communication (NFC) |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 9.84 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Cut Type | Full/Partial Cut |
| Barcode Symbology Supported | GS1 DataBar |
| Language Emulation | ESC/POS |
| Media Type | Label |
| Maximum Roll Diameter | 3.27" |
| Cutter Life | 1500000 Cuts |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 2.83" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 113°F (45°C) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | US |









