Source Technologies' secure MICR printers are built in the USA and engineered specifically to print checks and other secure documents. Our MICR printers eliminate the expense associated with purchasing, maintaining, and securing pre-printed check stock because we print all necessary information on the check in a single printer pass.
Source Technologies engineered MICR solutions to meet or exceed ANSI bank readability standards. We are so confident in our technology, we back our solutions with a three-year guarantee. If any MICR reject rate problems arise, we will help resolve them. If we are unable to resolve the issues, we will reimburse you for bank fees related to rejects, provided Source Technologies was notified of the problem, and we verify Source Technologies' MICR printers or materials caused the bank fees.
- Tray Locking
- Auto Density Control for Toner
- Audit Trail
- 3 Year MICR Guarantee to ANSI/ABA Standards
- MICR Toner Detection
- AES & DES Encryption/Decryption
- Auto Jam Recovery Disable
- Password Protection
- Front Security Panel Lock
- Set Copies to one (1)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Source Technologies Inc |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Speed | 1 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 512 MB |
| Maximum Memory Supported | 4.39 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 2.40" |
| Display Screen Type | LCD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Source Technologies Inc |
| Recommended Use | Check Printing |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Number of Input/Multipurpose | 2 |
| Recommended Monthly Print Vol | 3000 to 50000 |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 55 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Media Type | Blank Check Stock |
| Standard Input Media Capacity | 650 Sheets |
| Duty Cycle | 250000 |
| First Print Speed | 4.5 Second |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |





