Seal Shield keyboards are easy to clean. Just put them in the dishwasher to thoroughly clean and disinfect the unit. Laser etched keycaps resists fading.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- PS/2 connectivity for a easy connection
- Membrane key switches are great for divisions like industrial controls and telecommunications systems. They offer a low profile, engaging typing and a longer lifespan.
- Waterproof keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Seal Shield Corporation |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Waterproof |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Host Interface | PS/2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.02" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.91" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.32" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Seal Shield Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Seal Shield Silver Storm STK503P Keyboard - Cable Connectivity - PS/2 Interface - English, French - Membrane Keyswitch - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

