Seal Clean Waterproof Keyboards from Seal ShieldTM. 100% waterproof & dishwasher-safe keyboard is IPX8-certified and designed to withstand industrial-grade disinfectants & cleaners. True type keyboard with tactile feel and full travel keys for smooth and natural typing. Features a Quick Connect or Long Cable with RF shielding and a Seal CapTM for easy plug-and-play. Full-Size numeric keypad and Laser-etched keycaps enhance durability and product longevity throughout regular and vigorous cleaning.
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- USB connectivity for a easy connection
- Membrane key switches are great for divisions like industrial controls and telecommunications systems. They offer a low profile, engaging typing and a longer lifespan.
- Waterproof keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Seal Shield Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Gold Plated USB |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Length | 18.07" |
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 1.38" |
| Keyboard/Keypad Width | 6.85" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Seal Shield Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

