- Keyboard offers a dependable input/navigation solution with maximum productivity
- Plug and play the USB interface for a quick and smooth configuration
- Membrane key switches are great for divisions like industrial controls and telecommunications systems. They offer a low profile, engaging typing and a longer lifespan.
- Waterproof keyboard/keypad feature for maximum efficiency and convenience
- Plug and Play your keyboard with the Mac and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Seal Shield Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | Alcohol Resistant |
| Number of Keys | 104 |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Length | 18.07" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.38" |
| Keyboard/Keypad Width | 6.85" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Seal Shield Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.