Exceptional Seal Glow Series Washable, Waterproof Keyboards from Seal Shield. Quiet TouchTM Keyboard with a natural look and feel for smooth typing with reduced noise in quiet environments. Low GlowTM soft blue backlit keys for non-intrusive visibility assistance & red backlit on key locks for easy location in darker settings. 100% waterproof & dishwasher-safe keyboard is IP68-certified (highest rating), compatible with medical-grade cleaners & disinfectants. A fully functional touchpad and numeric keypad offer unparalleled convenience in any setting.
FEATURES:
- 100% Waterproof & Dishwasher Safe
- Silicone Keyboard is IP 68 Certified (highest waterproof rating)
- Low GlowTM Soft Blue Backlit Keys with Red Backlit Locking Keys (locks allow cleaning without disconnection)
- Quiet TouchTM Keyboard Technology
- Fully Functional TouchPad and Numeric Keypad
- USB Quick Connect Cable with Seal Cap™
- UV-Resistant Coating on Key Labels
- Compatible with Hospital Cleaners & Disinfectants
- Compact footprint perfect for tight applications including mobile carts and exam rooms
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- Plug and play the USB interface for a quick and smooth configuration
- Touchpad pointing device is great for dragging the files and folders as well as scrolling through the documents and web pages
- Waterproof keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
- Windows platform support for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Seal Shield Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Features | Waterproof |
| Keys Layout | QWERTY |
| Number of Keys | 108 |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 0.47" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.02" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.43" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Seal Shield Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



