- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- USB connectivity for a easy connection
- Membrane key switches are great for divisions like industrial controls and telecommunications systems. They offer a low profile, engaging typing and a longer lifespan.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Seal Shield Corporation |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Number of Keys | 107 |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 0.50" |
| Keyboard/Keypad Width | 15" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Seal Shield Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6.56 ft |
Seal Shield SEAL Flex Medical Grade Washable Keyboard - USB - 107 Keys
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

