Seal Clean Waterproof Keyboards with an International layout from Seal Shield. Available in a range of international languages.Keyboards have a 100% waterproof & dishwasher-safe rating that is IP68-certified and designed to withstand industrial-grade disinfectants & cleaners.True type keyboard with tactile feel and full travel keys for smooth and natural typing. Features a Quick Connect Cable with RF shielding and a Seal CapTM for easy plug-and-play. Features a full-size numeric keypad for added convenience.
- iP68-Certified
- Standard Style Keyboard for Smooth Typing
- ABS Plastic with Stainless Steel Screws & Non-Corrosive Components
- Designed to Withstand Industrial-Grade Disinfectants & Cleaners
- Full-Size Numeric Keypad and Laser Etched Keycaps
- Available in a Range of International Languages
- Gold Coated USB Quick Connect Cable, RF Shielding, & Seal CapTM Protector
- 100% Waterproof, Dishwasher-Safe, & Fully Submersible
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Seal Shield Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Keyboard/Keypad Features | IP68 Protection |
| Keys Layout | QWERTY |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Length | 18.07" |
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 1.38" |
| Keyboard/Keypad Width | 6.85" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Seal Shield Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Cable Length | 5.91" |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.