English layout. Compact low-profile chiclet keyboard, perfect for any workspace. Washable and dishwasher safe. IP66 certified and designed to withstand industrial grade disinfectants and cleaners. UV reinforced keycaps enhance durability and product longevity throughout regular and vigorous cleaning. CleanWipe latex-free silicone cover included. White.
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- Plug and play the USB interface for a quick and smooth configuration
- Scissors key switches are much more comfortable and responsive while being categorized as low profile
- Plug and Play your keyboard with the Mac and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Seal Shield Corporation |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Keys Layout | QWERTY |
| Number of Keys | 99 |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1" |
| Keyboard/Keypad Width | 13.52" |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.45" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Seal Shield Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







