Scotch™ Thermal Laminator protects documents you handle frequently. This thermal laminator that will laminate items up to 9 in wide. It is a 2 roller system that has two temperature settings. It is photo quality and will laminate up to 5 mil thickness pouches.
- based on 12 months of NPD retail unit sales of laminating machines and accessories
- For best results, use with Scotch™ Brand Thermal Laminating Pouches that provide an ultra clear finish to let important information show through
- This machine is only suitable for use with a grounded 120V outlet, do not use laminator with a voltage or outlet converter
- Will laminate pouches up to 5 mil thick
- Safe to use on photos to help preserve precious memories
- Laminates items up to 9 inches wide
- Two heated rollers create high quality professional, bubble and wrinkle-free results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Speed | 11.8 in/min |
| Maximum Warm-up Time | 1 Minute |
| Rollers Quantity | 2 |
| Manufacturer | 3M |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Laminator Type | Pouch |
| Processing Method | Hot |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Maximum Lamination Width | 9" |
| Minimum Lamination Thickness | 3 mil |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

