Laminating pouches are designed for use with the 3M Scotch Thermal Laminator or any standard, thermal-pouch laminator. Pouches provide instant, two-sided protection for frequently handled or referred to items. Photo-safe pouches are clear to let important information show through with a professional finish. Preserve and protect photos, small lists, cards, recipes children's artwork and more.
- Help protect photos, cards and other frequently handled items from damage
- Ideal for 2-sided protection for frequently handled documents and photos
- Applicable for all flat-paper like items such as standard copy paper, card paper, photo ID card and more
- 5"W x 7"L pouches; 5 mil thick, gloss finish
| Brand | |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Laminating Sheet Length | 7.20" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Laminating Sheet Width | 5.20" |
| Appearance | |
|---|---|
| Surface Finish | Glossy |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Sheet Size Supported | - 5" Width x 7" Length |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Sealing Process | Hot-run |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.