Highly efficient 20 to 100 kW (480 V), 10 to 150 kW (400 V), and 10 to 50 kW (208 V) 3-phase UPS for edge, small, and medium data centers and other business-critical applications.
Galaxy VS is a highly efficient, modular, easy-to-deploy 20 to 100 kW (480 V), 10 to 150 kW (400 V), and 10 to 50 kW (208 V), three-phase uninterruptible power supply that delivers top performance for edge, small, and medium data centers, as well as critical infrastructure in commercial and industrial facilities. Its compact design, high-density technology, N+1 redundancy, and fault-tolerant architecture maximize availability, operational efficiency, and critical load protection, while minimizing total cost of ownership. Thanks to patented technologies, this UPS delivers up to 97% efficiency in normal operating mode and up to 99% in ECOnversion mode, equivalent to 66% higher energy savings. Galaxy VS is EcoStruxure Ready to give you peace of mind anytime, anywhere. Smart modular batteries integrated in the UPS cabinet optimize footprint and ensure critical loads have highly predictable runtimes. Start-up service is included to optimize your system's performance, quality, and safety. With its robust design and industry-leading performance, Galaxy VS is the ideal backbone for your critical infrastructure.
Galaxy VS is a highly efficient, modular, easy-to-deploy 20 to 100 kW (480 V), 10 to 150 kW (400 V), and 10 to 50 kW (208 V), three-phase uninterruptible power supply that delivers top performance for edge, small, and medium data centers, as well as critical infrastructure in commercial and industrial facilities. Its compact design, high-density technology, N+1 redundancy, and fault-tolerant architecture maximize availability, operational efficiency, and critical load protection, while minimizing total cost of ownership. Thanks to patented technologies, this UPS delivers up to 97% efficiency in normal operating mode and up to 99% in ECOnversion mode, equivalent to 66% higher energy savings. Galaxy VS is EcoStruxure Ready to give you peace of mind anytime, anywhere. Smart modular batteries integrated in the UPS cabinet optimize footprint and ensure critical loads have highly predictable runtimes. Start-up service is included to optimize your system's performance, quality, and safety. With its robust design and industry-leading performance, Galaxy VS is the ideal backbone for your critical infrastructure.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 70 Hz |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Characteristics | Valve Regulated Lead Acid (VRLA) |
| Input Voltage Range | 177 V AC - 239 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 220 V AC |
| Load Capacity (VA) | 50 kVA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| DC System Voltage | 480 V DC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | Web/SNMP/Modbus TCP |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Thermal Dissipation | 3030.06 W |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 104°F (40°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 80% |
| Maximum Operating Elevation | 3248.03 ft |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Sound Emission (A-Weighted) | 65 dB(A) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







