Single Phase True Double-conversion On-Line UPS Lithium-Ion battery has a lifetime of eight to ten years which offers reliable support and extends the useful life of your UPS. 120V 3000VA Standard built-in runtime model with rail kit More real output power in watts 0.9 PF Up to 90% efficiency in on-line double conversion mode and up to 96% in ECO mode saves utility and cooling costs without compromising performance or reliability. Its dimensions are 438mm (width) x 632mm (depth) x 86mm (height) 2U in total. The net weighs is 22.1kg. It's ideal for Building, Electrical Distribution companies, Machine Automation, System Integrators, Equipment Manufacturers, Technology and Solution Partners. cTUVus, NOM, RETIE, UN38.3 Managemnt Card (Network Management card, Dry contact card, modbus Card) and RBC options are available. Rack/ Tower convertible design with default accessory kit.
- Offers power supply with zero transfer time taken to the battery and proves ideal for voltage sensitive equipments
- Up to 9.71 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- 2700 W load capacity - backup power for your valuable electronics
- 3000 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- 48V battery size for better reliance and dependable usability
- 2 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- Lithium Ion (Li-Ion) battery chemistry for your convenience and better usability
- NEMA L5-30P plug/connector type for a secure, feasible operation
- NEMA 5-20R receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- Single Phase phase for your convenience and optimal usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 70 Hz |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 1 x NEMA L5-30R |
| Receptacle Type | NEMA L5-30R |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Battery Life | 10 Year |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Size | 48V |
| Typical Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Input Voltage Range | 55 V AC - 150 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 115 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 2700 W |
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Backup/Run Time (Full Load) | 9.71 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 19.81 Minute |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 220 J |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 122°F (50°C) |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Maximum Storage Elevation | 49212.60 ft |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Sound Emission (A-Weighted) | 50 dB(A) |









