- Offers power supply with zero transfer time taken to the battery and proves ideal for voltage sensitive equipments
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 10.38 minute at full load
- 1800 W load capacity - backup power for your valuable electronics
- 2000 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- 48V battery size for better reliance and optimal performance
- 2 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- Lithium Ion (Li-Ion) battery chemistry for your convenience and better usability
- NEMA 5-20P plug/connector type for convenient usage with added dependability
- NEMA 5-20R receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- Single Phase phase for better reliability and ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 70 Hz |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Battery Life | 10 Year |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Size | 48V |
| Typical Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Input Voltage Range | 55 V AC - 150 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 115 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 1800 W |
| Load Capacity (VA) | 2000 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Output Power Factor | 0.9 |
| Backup/Run Time (Full Load) | 10.38 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 21 Minute |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 220 J |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Alarm | Overload |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 122°F (50°C) |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Maximum Storage Elevation | 49212.60 ft |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Sound Emission (A-Weighted) | 50 dB(A) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











