This Premium Series tilting mount gives you the best view from the floor or couch. Fingertip tilt allows for easy TV adjustments, and mount tilts TV back for easy cable access. TV can slide from side-to-side for perfect positioning on the wall, and safety tab provides a safe and easy connection you can hear.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 151 lb
- Supports 90" displays
- Tilt feature for maximum productivity with added dependability
- Wall application/usage for maximum productivity with convenience and optimal results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 42" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 151 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Manufacturer | Legrand Group |
Sanus Tilting TV Wall Mount - Adjustable TV Mount - For 42-90" TVs - 42" to 90" Screen Support - 151 lb Load Capacity - 200 x 100, 200 x 200, 200 x 300, 200 x 400, 300 x 100, 300 x 200, 300 x 300, 300 x 400, 400 x 100, 400 x 200, 400 x 300, ... - VESA Mount Compatible
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

