This SANUS Power Conditioner and Surge Protector is a flat-panel HD power conditioner and surge protector that features ClickFit compatibility to attach directly to SANUS LT25 and LL22 wall mounts. It sits just 1.31" from the wall, making it perfect for use behind flat-panel TV wall mounts and furniture. 2,700-Joule surge protection shields valuable electronics from damaging power surges. Dual-stage EMI/RFI filters eliminate noise from 20-50 dB (100 kHz-1 MHz) for superior quality signals.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles Detail | 2 x Coax |
| Receptacle Type | Coax |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 2700 J |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Dataline Surge |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.