The VIWLF128-B2 Large In-Wall Full Motion mount provides the optimal viewing experience with space for AV components built in. This full motion mount extends 28" with up to 67° of swivel left and right and sits just .5" from the wall when recessed. Mount arms fold into a 20" enclosure that can double as AV storage for streaming devices, switches and more. With knockouts to add power (not included) and cable management, The VIWLF128 offers a stylish industrial design that achieves the ultimate all-in-one AV experience. For TVs 42"-85"
- In-wall box fits between two 16" on center studs
- 28" of extension for maximum swivel on larger TVs
- Sits just .5" from the wall when recessed
- Virtual Axis™ finger-tip tilt to reduce glare
- Swivels up to 67° left and right* for the perfect viewing angle *with 65" TV
- Six attachment slots with included velcro to secure components
- Click-lock mechanism securely locks TV into wall plate
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 85" |
| Minimum Screen Size Supported | 42" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 135 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Manufacturer | Legrand Group |









