Premium Series Fixed-Position Mount for 37" - 55" flat-panel TVs up 75 lbs.
SANUS Premium Series VML5 fixed-position mount is perfect for viewing your TV at eye level. TV can slide from side-to-side for perfect positioning on the wall, and safety tab provides a safe and easy connection you can hear. Tool-free mount assembly ensures a quick and easy installation.
- Wall Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
- Can withstand a maximum weight of 75 lb
- Supports the screen size of 55"
- Bubble Level feature for maximum efficiency and convenience
- Wall application/usage for better dependability with added efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 75 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









