Full Motion TV Wall Mount for 42"-90" TVs
Designed to blend seamlessly with TVs and décor, the Advanced Full-Motion Premium TV Mount was inspired by the sleek look of modern TVs and ultra-high-end kitchen appliances.
Featuring a brushed metal exterior, the Advanced Full-Motion Mounts are available in two distinct finishes: brushed black stainless steel with charcoal grey trim and brushed stainless silver with black trim.
Beneath the mount's stylish exterior is an ultra-strong, solid steel frame that provides maximum support ensuring your TV will stay securely in place.
With a lower profile depth than traditional full-motion mounts, the Advanced Full-Motion Mount positions TVs closer to the wall creating a more streamlined look.
Expertly engineered with FluidMotion™ design, the Advanced Full-Motion Mount provides unparalleled smoothness. Effortlessly extend, tilt and swivel your TV regardless of its weight or thickness.
The mount's included Steady Set™ functionality ensures your TV will stay exactly where you want it - no drifting, shifting or unwanted movement ever.
With its simple and intuitive design, the Advanced Full-Motion Mount ensures a clear and hassle-free 30-minute installation.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 125 lb
- Supports 90" displays
- Built with metal product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Full Motion feature for maximum efficiency and convenience
- Wall application/usage allows adaptability with easy installment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 42" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 125 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |











