SANUS Premium Series VMT5 tilting mount gives you the best view from the floor or couch. Fingertip tilt allows for easy TV adjustments, and mount tilts TV back for easy cable access. TV can slide from side-to-side for perfect positioning on the wall, and safety tab provides a safe and easy connection you can hear.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 75 lb
- Supports 50" displays
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
- Wall application/usage for maximum productivity with convenience and optimal results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 50" |
| Minimum Screen Size Supported | 40" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 75 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 500 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.