The Outdoor Tilt mount is the perfect addition to your outdoor space. With its weatherproof design using a corrosion-resistant coating and stainless-steel hardware, you can enjoy your TV no matter the weather. The Virtual Axis Fingertip tilt feature makes it easy to adjust your TV to reduce glare and ProSet makes leveling and height adjustment a breeze. The slim profile means your TV will sit just 2.18" from the wall and will blend seamlessly with your TV and decor. Upgrade your outdoor entertainment space with the perfect mount. For TVs 37"-95"
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Can withstand a maximum weight of 180 lb
- Supports 95" displays
- Built with stainless steel product material to offer high strength and durability
- Tilt feature for better reliance and usability
- Outdoor application/usage for better dependability with added efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 95" |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 180 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Slim Profile |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 600 |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Durability | Corrosion Resistant |
| Manufacturer | Legrand Group |



















