SANUS Component Series CFR1615 AV rack can support up to 600 lbs of AV gear on the floor and up to 200 lbs when mounted on the wall. Its modular, stackable structure can be coupled into five different height combinations - 40U, 35U, 30U, 20U and 15U. The rack and all of its components ship in one UPS box. The CFR1615 is a self-aligning rack and can be assembled in just 15 minutes. Compatible with the SANUS EcoSystem™.
- Rack Frame allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color to better suit your theme and style
- A/V Equipment application, usage for easy accessibility with items, valuables, equipment organizational, storage, placement convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 15U |
| Rack Width | 20" |
| Rack Depth | 21" |
| Static/Stationary Weight Capacity | 200 lb |
| Maximum Weight Capacity | 600 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



