SANUS Foundations Component Series CAFQ01 3U ultra quiet fan easily connects to the CAPT01 MultiVolt Power Supply to help create the SANUS EcoSystem™ - a fully customizable accessory that serves as the single power source for all low-voltage equipment in an AV rack. This component is automatically activated by the thermostat kit (included with the MultiVolt Power Supply) when the rack exceeds 85 degrees and turns off when the rack goes below 75 degrees.
- Heavy-duty fan shroud ensures safe operation
- Helps the compatible racks by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.50" |
| Fan Depth | 2.07" |
| Fan Width | 19" |
| Fan Height | 5.22" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Number of Fans | 2 |
| Maximum Airflow | 83 CFM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

