The Sanus Foundations Component Series CAPS27 27U power strip supplies power to multiple components within a rack. Solid construction and durable powder-coated finish. Fits Component Series racks.
- 20 offers maximum safety, convenience, and increased usability
- Provides a secure and dependable connection with increased efficiency
- 9 ft cord length for efficient and convenient connectivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacles | 20 |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Power Rating | 1875 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mount Type | Vertical |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.