- Full Motion Slim Wall Mount minimizes the space between your Samsung TV and the wall so it looks good from every corner of the room.
- With the Full Motion Slim Wall Mount you can adjust your TV left and right and even tilt it forward to bring the screen closer to you.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 85" |
| Minimum Screen Size Supported | 82" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 110.23 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
1 out of 1 (100%) reviewers recommend this product





